Faculty & Teaching Staff

Name – Mr. Ankush Borgohain
Designation – Principal (I/C)
Branch/ Department – Civil Engineering
Specialization – Structural Engineering

Name – Mr. Prayag Borkakoty
Designation – Head of Department
Branch/ Department – Medical Electronics Engineering Department
Specialization – Electronics And Telecommunication Engineering

Name – Ms. Rimpi Hati Baruah
Designation – Lecturer
Branch/ Department – Medical Electronics Engineering
Specialization – Computer Science and Engineering

Name – Ms. Mohsina Afrooz
Designation – Lecturer
Branch/ Department – Biomedical Engineering
Specialization – Nanotechnology

Name – Ms. Sanchita Nath
Designation – Lecturer
Branch/ Department – Electrical Engineering Department
Specialization – Instrumentation & Control Engineering

Name – Mr. Sarbojyoti Deb Purkayastha
Designation – Lecturer
Branch/ Department – Medical Electronics Engineering Department
Specialization – Electronics & Telecommunication Engineering

Name – Mr. Shivam Nath
Designation – Lecturer
Branch/ Department – Medical Electronics Engineering Department
Specialization – Instrumentation Engineering

Name – Mr. Tarik Aziz
Designation – Lecturer
Branch/ Department – Physics Department
Specialization – Material Science

Name – Mr. Utpal Kalita
Designation – Lecturer
Branch/ Department – Chemistry Department
Specialization – Inorganic Chemistry

IMG-20210720-WA0007

Name – Mr. Arun Jyoti Miri
Designation – Lecturer
Branch/ Department – Humanities Department
Specialization – Mathematics

Name – Mr. Champak Das
Designation – Lecturer
Branch/ Department – Humanities Department
Specialization – English

Name – Mr. Rubul Chandra Barman
Designation – Scientific Assistant
Branch/ Department – Physics
Specialization – Condensed Matter Physics & Material Science

Name – Mr. Ubaidul Hussain
Designation – Jr. Instructor
Branch/ Department – Workshop
Specialization – Electronics And Communication Engineering

Name – Mr. Tapan Das
Designation – Jr. Instructor
Branch/ Department – Workshop
Specialization – Mechanical Engineering

Name – Mr. Hasen Basri
Designation – Jr. Instructor
Branch/ Department – Workshop
Specialization – Information Technology & Electronic System Maintenance

Name – Mr. Hiranya Bora
Designation – Jr. Instructor
Branch/ Department – Workshop
Specialization – Electrician

Dhrubajyoti-Bhattacharjya

Name – Mr. Dhrubajyoti Bhattacharjya
Designation – Workshop Superintendent
Branch/ Department – Workshop
Specialization – Civil Engineering

Name – Mr. Rinku Mudoi
Designation – Jr. Instructor
Branch/ Department – Workshop
Specialization – Carpentry

Name – Mr. Bhabani Prasad Gogoi
Designation – Jr. Instructor
Branch/ Department – Workshop
Specialization – Moulding

Name – Ms. Darshana Saikia
Designation – Assistant Professor 
Branch/ Department – Medical Electronics Engineering
Specialization – Bioelectronics, Biomedical Signal Processing.

Name – Ms. Rishavi Borthakur
Designation – Lecturer 
Branch/ Department – Electrical Engineering
Specialization – Instrumentation And Control Engineering